Region Wiadomości branżowe

Poznański maraton rekordów

W niedzielę, 16 października, odbył się Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza. Dwunasta edycja poznańskiego maratonu przyciągnęła do Poznania ogromną liczbę entuzjastów biegania – do biegu zgłosiło się prawie 6000

W niedzielę, 16 października, odbył się Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza. Dwunasta edycja poznańskiego maratonu przyciągnęła do Poznania ogromną liczbę entuzjastów biegania – do biegu zgłosiło się prawie 6000 osób. Zwyciężył Kenijczyk – Cosmas Mutuku Kyeva – z czasem 2:11:53, ustanawiając tym samym nowy rekord imprezy.

Przy dość niskiej temperaturze, ale słonecznej aurze uczestnicy punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęli swój bieg. Sygnał do startu dała Joanna Frankiewicz, żona zmarłego wiceprezydenta miasta i inicjatora biegu – Macieja Frankiewicza. 12. edycja Maratonu od początku była rekordowa. Do biegu zgłosiło się prawie 6000 osób, na starcie stanęło 4700 uczestników z 35 krajów. Dotychczasową najwyższą frekwencję z sprzed dwóch lat udało się poprawić o 600 osób.  Natomiast do mety dobiegło dokładnie 4168 zawodników. Wygrał, pochodzący z Nairobi w Kenii, Cosmas Mutuku Kyeva, ustalając najlepszy wynik spośród dotychczasowych imprez.

Poznań to zdecydowanie dobre miasto do biegania. Jest tu świetna, nowa trasa. To dzięki temu udało mi się pobić zarówno rekord maratonu, jak również ustalić najlepszy osobisty wynik – opowiadał po biegu Cosmas Mutuku Kyeva.

Biegacz z Nairobi, dzięki wygranej i osiągniętym rezultatom, zdobył nagrodę w wysokości 20 tys. zł. Drugi na mecie pojawił się inny Kenijczyk – Joel Kosgei Komen – uzyskując czas o blisko pięć minut gorszy od swojego rodaka. Jako trzeci dobiegł Artur Kern z Hrubieszowa (2:17.15). Najlepsza wśród kobiet była Arleta Meloch z Grudziądza (z czasem 2:39:12), która w Poznaniu triumfowała już po raz trzeci.

Poznański bieg jest dla mnie bardzo szczęśliwy, ponieważ już w swoim debiucie udało mi się go wygrać, co było zaskakujące dla wielu uczestników. Ponownie mi się to udało. Pobiegłam poniżej 2 godzin 40 minut, a więc zmieściłam się w klasie mistrzowskie. Jestem z tego wyniku bardzo zadowolona – mówiła Meloch.

A to już wiesz?  Chwila chwa?y dla polskiej reprezentacji - Polacy pobiegli w sztafecie z ogniem olimpijskim, Londyn, 20-21 lipca 2012

Poza doświadczonymi biegaczami nie zabrakło tez debiutantów. Wśród nich była Anna Graczyk-Baranowska z Poznania.

W poprzednich latach chętnie kibicowałam poznańskim maratończykom, a w tym roku postanowiłam po raz pierwszy sama spróbować swoich sił. Zawsze ktoś z mojego otoczenia biegał i emocje, które temu towarzyszyły, przekonały mnie, że warto zmierzyć się z tym dystansem. Dziś kibicuje mi mąż, który brał udział w pierwszej edycji Maratonu – tłumaczyła Graczyk-Baranowska.

Oprócz głównego maratonu, odbyło się też kilka biegów towarzyszących, m.in. X mistrzostwa lekarzy, mistrzostwa Polski architektów, akademickie mistrzostwa Polski, a także I Kabaretowe Mistrzostwa Polski. Zmieniła się też trasa biegu. Uczestnicy biegli w odwrotnym kierunku niż dotychczas, pojawiły się dwie pętle w nowej konfiguracji oraz inne różnice w wysokościach. Wszyscy, którzy ukończyli 12. Poznań Maraton, wrócili do domu z pamiątkowym medalem z wizerunkiem stuletniej jubilatki – poznańskiej Palmiarni. Obiekt, w którym turyści i poznaniacy mogą podziwiać egzotyczne rośliny, świętuje w tym roku okrągłe urodziny. Medal z Palmiarnią wpisuje się w miejscowy zwyczaj upamiętniania przy okazji maratonu historycznych wydarzeń związanych z miastem. Medal z 2009 roku przedstawiał pomysłodawcę i twórcę Maratonu, wiceprezydenta Macieja Frankiewicza. Od dwóch lat Maraton w Poznaniu nosi jego imię.

 

***

Poznań to miasto z tysiącletnią tradycją, gdzie z sukcesem realizowane są nawet najbardziej ambitne projekty. To miejsce oferujące idealne warunki na spełnienie zawodowych ambicji, przy bogatej ofercie spędzania wolnego czasu.

City of Work and City of Play.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy