Wiadomości branżowe

Wernisaż wystawy fotografii Mateusza Baja ?TUTEJSI? we Włodawie

7 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Mateusza Baja poświęconych mieszkańcom Polesia Zachodniego. Na wystawę, która potrwa do końca marca, składa się cykl zdjęć wykonanych w Polsce i na Ukrainie. Jest ona efektem projektu realizowanego w ramach ogólnopolskiego programu mentoringowego „1/1 Mistrz i Uczeń” Towarzystwa Inicjatyw

7 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Mateusza Baja poświęconych mieszkańcom Polesia Zachodniego. Na wystawę, która potrwa do końca marca, składa się cykl zdjęć wykonanych w Polsce i na Ukrainie. Jest ona efektem projektu realizowanego w ramach ogólnopolskiego programu mentoringowego ?1/1 Mistrz i Uczeń? Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ?ę? oraz Fundacji LOTTO Milion Marzeń. Młody dziennikarz i fotograf przez ostatnie kilka miesięcy pracował nad nim pod opieką swojego mentora ? Tomasza Tomaszewskiego.

W czasie trwania projektu Mateusz Baj fotografował mieszkańców Polesia Zachodniego, dokumentując codzienne życie dawnych sąsiadów. Tytuł wystawy nawiązuje do spisu powszechnego z 1921 roku, kiedy to większość mieszkańców tych terenów na pytanie o tożsamość narodową odpowiedziało: ?TUTEJSI?. Jedno z prezentowanych na niej zdjęć zakwalifikowało się do finału prestiżowego konkursu Sony World Photography Awards. Projekt będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach.

Mateusz Baj pochodzi z Włodawy. Granica i mieszkańcy pogranicza zawsze go inspirowali. Podczas spacerów nad Bug przez wiele lat mógł obserwować białoruskich i ukraińskich pograniczników, a z okien szkolnej biblioteki oglądał poruszające się na Białorusi auta. W ramach swojego projektu chciał przedstawić sąsiadów, którzy od II Wojny Światowej oddzieleni są od siebie sztuczną, nieistniejącą nigdy wcześniej granicą, lecz nadal mają ze sobą wiele wspólnego.

Mentorem Mateusza Baja był Tomasz Tomaszewski, którego zdjęcia publikowane były zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle.

Program ?1/1 Mistrz i Uczeń? to spotkanie dziesięciu młodych artystów i animatorów kultury z różnych zakątków Polski z dziesięcioma uznanymi twórcami. Jest to dla nich szansa na stworzenie projektu artystycznego lub społeczno-kulturalnego pod okiem mistrza. Każdy z uczestników programu dostał wsparcie swojego mentora, coachów i trenerów oraz 6 tysięcy złotych na realizację swojego pomysłu. Duety same określiły sobie harmonogram prac, których koniec dobiegł w lutym 2014. Jego efektem końcowym będzie wydanie pamiątkowej publikacji podsumowująca wszystkie dziesięć realizacji. Program ?1/1 Mistrz i Uczeń? Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ?ę? realizowany jest we współpracy z Fundacją LOTTO Milion Marzeń oraz finansowany ze środków Fundacji LOTTO Milion Marzeń.

A to już wiesz?  Barwna parada z góralskim przytupem podczas toruńskiego Święta Trzech Króli

Więcej o projekcie ?1/1 Mistrz i Uczeń? oraz informacje o wszystkich uczestnikach i mentorach można znaleźć na stronach: www.1na1.e.org.pl oraz www.fundacjalotto.pl.

Źródło Fundacja LOTTO Milion Marzeń. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy